Prema informacijama koje su dostupne i zvanične, vozači nemaju mnogo razloga za brigu kada bude bilo potrebno da se uradi registracija vozila. U naredne dve godine tehnički pregled vozila u Srbiji će se odvijati prema postojećem Pravilniku o tehničkom pregledu vozila koji je stupio na snagu 5. jula 2021.
U tom periodu, ovalnost diskova će se i dalje meriti na tehničkom pregledu, ali rezultat merenja neće uticati na tehničku ispravnost vozila i mogućnost registracije. Takođe, sva vozila koja su prvi put registrovana u Srbiji pre 5. jula 2021. i koja nemaju katalizator će takođe moći proći tehnički pregled.
Na tehničkom pregledu, osim provere validnosti dokumentacije vlasnika vozila, biće provereni i podaci iz saobraćajne dozvole kako bi se utvrdilo da su u skladu sa podacima o vozilu, uključujući osnovne informacije o modelu, broju sedišta, boji i težini.
Trenutno važeći Pravilnik o tehničkom pregledu takođe zahteva da vozila imaju rezervni točak, reflektujući prsluk, sigurnosni trougao, sajlu ili uže za vuču, kao i komplet prve pomoći. Takođe, tehnička ispravnost vozila podrazumeva da su svi mehanizmi na vozilu u potpunosti ispravni.
Došlo je do još nekih promena ali se one odnose isključivo na same tehničke preglede i na samu procedure vršenja provere ispravnosti. Jedna od njih je obaveze za korišćenjem sistema za izbacivanje izduvnih gasova van objekta. Ovime se jasno daje do znanja da država razmišlja u pravcu implementacije tehnoloških rešenja na polju očuvanja i zaštite zaposlenih na radu.
Očekuje se i početak upotrebe informacionog Sistema koji će omogućiti veću usaglašenost u radu među tehničkim pregledima.
Važno je napomenuti da se vozila detaljno snimaju tokom tehničkog pregleda. Ove informacije su zasnovane na podacima iz pravilnika i službenog glasmika pa je uvek preporučljivo proveriti najnovije propise i informacije na brojeve telefona Centra za tehničke preglede DON ili u agencijama DON Registracija vozila kako bi se osiguralo da su informacije tačne i ažurirane.
Kako ovalnost diskova utiče na zaustavljanje vozila ( na kočenje )
Ovalnost diskova može imati negativan uticaj na usporavanje vozila iz nekoliko razloga:
1. Neujednačeno kočenje: Ovalnost diskova može dovesti do neujednačenog kontakta između kočionih pločica i diskova. To znači da se pritisak i trenje kočenja ne raspoređuju ravnomerno po površini diska. Kao rezultat toga, kočnice mogu gubiti efikasnost i smanjiti sposobnost usporavanja vozila.
2. Vibracije i pulsiranje kočnica: Ovalnost diskova može uzrokovati vibracije i pulsiranje u sistemu kočnica tokom kočenja. To može biti posebno primetno pri većim brzinama i pri snažnijem kočenju. Vibracije i pulsiranje mogu uticati na stabilnost vozila, izazvati neugodno iskustvo vozača i produžiti zaustavni put vozila.
3. Neujednačeno habanje kočionih pločica: Ovalni diskovi mogu dovesti do neujednačenog habanja kočionih pločica. Na mestima gde je kontakt između pločica i diska neujednačen, može se dogoditi brže habanje kočionih pločica. To može zahtevati češću zamenu kočionih pločica i povećati troškove održavanja vozila.
4. Veće opterećenje na vešanje: Ovalnost diskova može izazvati veće opterećenje na vešanje vozila. Neujednačeni pritisci i sile koji se prenose na vešanje tokom kočenja mogu dovesti do nepotrebnog habanja komponenti vešanja, kao i smanjenja udobnosti vožnje.
Da biste održali optimalnu efikasnost kočnica i bezbednost vozila, preporučuje se redovna provera ovalnosti diskova i njihovo brzo ispravljanje ako se uoče nepravilnosti. To se može obaviti na tehničkom pregledu ili u specijaliziranim radionicama za kočnice.
Koji je značaj posedovanja katalizatora / DPF-filtera na vozilu
Katalizator je ključna komponenta sistema izduvnih gasova vozila i ima važnu ulogu u smanjenju emisija štetnih gasova i zaštiti životne sredine. Evo nekoliko razloga zašto je bitno imati katalizator na vozilu:
1. Smanjenje emisija zagađujućih materija: Katalizator je dizajniran da smanji emisiju štetnih gasova, kao što su ugljen-monoksid (CO), azotni oksidi (NOx) i ugljovodonici (HC). On deluje kao katalizator hemijskih reakcija koje pretvaraju ove štetne gasove u manje štetne supstance poput ugljen-dioksida (CO2), azota (N2) i vode (H2O). Na taj način, katalizator pomaže u smanjenju zagađenja vazduha i negativnih uticaja na ljudsko zdravlje i životnu sredinu.
2. Usklađivanje sa regulativama i zakonodavstvom: U većini zemalja, uključujući Srbiju, postoji zakonodavstvo koje zahteva da vozila budu opremljena katalizatorima radi smanjenja emisija štetnih gasova. Održavanje ispravnog katalizatora na vozilu omogućava vlasnicima da se pridržavaju zakonskih zahteva i regulativa vezanih za emisije izduvnih gasova.
3. Očuvanje životne sredine: Katalizatori doprinose smanjenju emisija gasova koji su štetni za životnu sredinu. Smanjenje emisija zagađujućih materija kao rezultat korišćenja katalizatora pomaže u očuvanju kvaliteta vazduha, smanjenju globalnog zagrevanja i borbi protiv klimatskih promena.
4. Poboljšanje kvaliteta vazduha: Vozila koja su opremljena ispravnim katalizatorima doprinose smanjenju koncentracije štetnih gasova u vazduhu koje udišemo. Ovo je od vitalnog značaja za očuvanje zdravlja ljudi, posebno u urbanim područjima gde je koncentracija izduvnih gasova visoka.
Ukratko, katalizator je bitan deo vozila koji smanjuje emisije štetnih gasova i pomaže u zaštiti životne sredine. Održavanje ispravnog katalizatora na vozilu omogućava usklađivanje sa zakonodavstvom, smanjuje zagađenje vazduha i doprinosi očuvanju životne sredine i kvaliteta vazduha koje udišemo.
Više informacija uvek možete saznati pozivanjem neke od naših poslovnica. Takodje budite redovno informisani o zakonskim i svim drugim promenama prateći naš informativni blog na sajtu don-registracija.com.
Autor teksta
Ratomir Miladinović