
Oko automobila stalno neki troškovi, svi vozači se slažu da auto troši kao jedan član porodice. Pored onih redovnih, povremeno dođe i do neplaniranih troškova prilikom neke nezgode. Takvi troškovi mogu dosta smanjiti vaše budžete, zato je kasko osiguranje pravo rešenje.
Većina strasnih vozača voli da uloži u malo bolji auto, da se o njemu brine kao o malom detetu. To je neka posebna veza i kada se desi saobraćajna nezgoda, ili bilo kakvo oštećenje na parkingu, dosta se potresu. Zato nemojte ništa prepuštati slučaju, osigurajte svog mezimca za sve nepredviđene okolnosti i oštećenja koja ga mogu zadestiti.
Šta je kasko osiguranje?
Za kasko osiguranje su svi čuli i sigurni smo da znate da je to najpouzdanije i najkompletnije osiguranje za sva vozila. U saobraćaju ili na pakingu mogu se desiti različite situacije u kojima vaš automobil može biti oštećen.
U Beogradu se takve situacije dešavaju svakodnevno u velikom broju, i vrlo lako to može zadesiti i vas. Kada dođe do takvih nemilih događaja, kasko osiguranje je rešenje za sve probleme. Kolika god da je šteta na vašem vozilu, osiguravajuća kuća će pokriti troškove.
Mogu se osigurati sve vrste kopnenih motornih vozila standardne izrade. Kao i priključna, specijalna i radna vozila, motocikli, šinska vozila, radne mašine i njihovi sastavni delovi. Ova vrsta osiguranja važi na kompletnoj teritoriji Evrope.
Razlika između obaveznog i kasko osiguranja
Sigurno se pitate koja je razlika između osiguranja od autoodgovornosti i kasko osiguranja? Osiguranje od autoodgovornosti je obavezno za sve. U nezgodama gde niste krivi bićete pokriveni, ali kada ste krivi osiguranje pokriva troškove samo vozila koje nije izazvalo nesreću.
A šta ćemo kada smo mi izazvali saobraćajnu nezgodu ili se oštećenje desi na parkingu? Tada u pomoć uskače kasko osiguranje koje nije obavezno već dobrovoljno. Ako odaberete potpunu polisu kasko osiguranja, oštećenja na vašem vozilu biće pokrivena bez obzira na to ko je krivac i kako je došlo do oštećenja ili potpunog gubitka vozila (krađe).
Kasko osiguranje za stara vozila (polovne automobile)
Jedno od čestih pitanja je da li postoji kasko osiguranje za stara vozila, odnosno polovne automobile. Odgovor je DA.
Sasvim je logično da se nova vozila osiguraju kasko polisom, ali to možete učiniti i pri kupovini polovnih vozila. Osiguravajuće kuće imaju drugačija pravila za stara vozila, zato nas pozovite kako bi vam ponudili moguća rešenja.
Koje kasko osiguranje uzeti?
Ponuda kasko osiguranja je ista kod svih osiguravajućih kuća. Tačnije, podela je ista ali se detalji i stavke unutar paketa pomalo razlikuju. Zato je potrebno da dobro razmislite koje su to situacije koje u vašem kraju mogu biti česte i da li se ona nalaze u paketu.
Kasko osiguranje možemo podeliti na 3 paketa:
- potpuno kasko osiguranje (full i mini);
- dopunsko kasko osiguranje;
- delimično kasko osiguranje.
Potpuno kasko osiguranje – Full ili mini paket
Opcija za koju se najčešće opredeljuju vozački novijih i malo skupljih vozila. Takođe, u velikim gradovima ova opcija je najbolja, tako da ne morate brinuti i gubiti živce.
Situacije u kojima je moguće aktivirati polisu potpunog kasko osiguranja su:
- saobraćajne nezgode;
- oštećenja usled vremenskih neprilika (grad, kiša, oluja)
- štete prilikom manifestacija ili demontracija;
- požar ili krađa vozila;
- ostali rizici definisani u uslovima osiguranja.
U okviru full kasko osiguranja imate razne mogućnosti. Ukoliko ne želite kompletnu zaštitu, možete izabrati mini pakete koji isključuju određene stavke (sa ili bez rizika krađe, samo rizik pri saobraćajnim nezgodama, itd) i tako smanjiti mesečne troškove.
Dopunsko kasko osiguranje
Pored svih oštećenja na samom vozilu koje smo naveli u okviru potpunog kasko osiguranja vozila, ovim paketom možete polisu dodatno proširiti.
Dopunsko kasko osiguranje vam pruža zaštitu za kompletnu opremu vozila, prtljag, alat i pribor, reklamne i druge natpise na vozilima, troškove vuče, troškove iznajmljivanja zamenskog vozila.
Moguće aktivirati samo ako već imate potpuno kasko osiguranje
Delimično kasko osiguranje
Za razliku od dopunskog, delimično kasko osiguranje možete uzeti samostalno. Ovaj paket najčešće uzimaju vozači starijih polovnih vozila, pogotovu u velikim gradovima.
Delimično kasko osiguranje pruža zaštitu pri oštećenju stakla (prednje, zadnje i bočna stakla). Paket je izdvojen jer su primetili da su ovo najčešća oštećenja. Ovaj paket se ne odnosi na oštećenja retrovizorskih stakala i stakala na krovu.
Kratkoročno kasko osiguranje – Kasko na 7 ili 15 dana
Postoje dve vrste kasko osiguranja u pogledu vremenskog trajanja: kratkoročna i dugoročna. Kratkoročna osiguranja moraju biti na period od godinu dana ili kraće. Tako da vi možete uplatiti kasko za određeni broj dana samo tokom nekog putovanja.
Dugoročna, odnosno višegodišnja, osiguranja moraju biti duža od godinu dana. U ovom slučaju imate dve opcije, sa određenim ili neodređenim rokom važenja. Ako izaberete opciju sa određenim rokom, morate plaćati dok traje ugovor. Opcija sa neodređenim rokom ograničava vas da traje minimum godinu dana, a nakon toga možete prekinuti ugovor kada god želite.
Šta pokriva kasko osiguranje?
Još jedno od čestih pitanja, a odgovor zavisi od vrste paketa i osiguravajuće kuće. Mi ćemo u obzir uzeti da imate potpuno kasko osiguranje, manje-više sve osiguravajuće kuće pokrivaju sledeće situacije:
- saobraćajne nezgode;
- požar i eksplozije (osim eksplozije nuklearne energije);
- iznenadnog termičkog ili hemijskog delovanja spolja;
- pada ili udara predmeta koji nije sastavni deo predmeta osiguranja;
- pada vazdušne letelice;
- manifestacija ili demonstracija;
- zlonamernih postupaka ili obesti trećih lica;
- oštećenja tapaciranih delova u osiguranom vozilu prilikom pružanja pomoći licima povređenim u saobraćajnim nezgodama ili na drugi način;
- namerno prouzrokovane štete na osiguranoj stvari radi sprečavanja veće štete, kao i mera preduzetih za smanjenje ili otklanjanje štete;
- udara groma, oluje, grada, snežne lavine, kao i pada snega i leda na vozilo;
- odrona zemljišta ili obrušavanja zemljišta i stena;
- poplava, bujica i visokih voda;
- potapanja vozila (može biti ugovoreno posebnom klauzulom)
- krađe vozila pod kojim se podrazumevaju: provalna krađa, razbojnička krađa i razbojništvo celog vozila ili njegovih delova;
- prevare (u slučaju vozila uzetih na lizing ili iznajmljenih od rent-a-car kompanija),
- utaje (može biti ugovorena posebnom klauzulom).
Prijava štete za kasko osiguranje
U slučaju da se neka od navedenih situacija dogodi potrebno je pozvati policiju, čime ćete upotpuniti prijavu odštetnog zahteva kod vaše osiguravajuće kuće. Zatim idite na sajt osiguravajuće kuće i popunite online formular za prijavu štete.
Prijavu možete takođe podneti pozivom kontakt centra ili odlaskom u poslovnicu. Ali savetujemo da to učinite što pre.
Dok se ne izvrši procena i prijava štete, važno je da štetu nastalu na vozilu ne popravljate. Pravo iz kasko osiguranja gubite u potpunosti ukoliko ste vozilom upravljali pod dejstvom alkohola, droge i drugih narkotika ili ukoliko nemate važeću vozačku dozvolu.
Naplata štete kod kasko osiguranja
Kada podnesete prijavu štete najviše 15 dana biće potrebno da prođe ceo proces i naplatite štetu. Tokom tog perioda vršiće se analiza, da li je situacija podležna kasko osiguranju.
U određenim situacijama nećete dobiti novac, a to su:
- ako ste vozili pod dejstvom alkohola ili droge;
- ako je prilikom krađe vozilo bilo otključano;
- ako je do kvara došlo usled neadekvatnog održavanja;
- i mnoge druge situacije.
Koliko košta kasko osiguranje vozila?
Teško je dati odgovor na pitanje koliko košta kasko osiguranje, jer postoji mnogo različitih opciija i paketa koje možete izabrati. Ono što je bitno da znate godišnju premiju možete platiti u celosti uz određeni popust, ili putem mesečnih rata.
Mnogo faktora utiče na cenu polise, zato je najbolje da nas kontaktirate. U ponudi DON Registracije vozila se nalazi se 5 osiguravajućih kuća (Delta Generali, Triglav, Globos, Dunav i Milenijum), sigurni smo da ćete pronaći odgovarajući paket.