REATESTI I ATESTI ZA PLIN/TNG
Vožnja na plin tj. TNG je veoma popularna, Iz godine u godinu na našim putevima raste broj vozila sa plinskom instalacijom. Obično se ugrađuje u automobile koje pokreće benzinski agregat. Glavni razlog prelaska na plin jeste neverovatna ušteda u potrošnji. Istraživanja pokazuju da su troškovi niži za oko 20%. Osim prednosti u pogledu finansija upotreba plina (gasa) je povoljna i za okolinu i tako se smatra da vozila na plin čuvaju prirodnu sredinu.
Kada je neophodan atest za TNG?
Pojedini proizvođači u svojoj ponudi imaju vozila koja su fabrički proizvedena za vožnju na plin. Većina vozila u Srbiji nisu takva kupljena već se naknadno ugrađuje. Zbog toga je neophodan ATEST ZA TNG. Provera ispravnosti se vrši isključivo u ovlašćenim laboratorijama sto je moguće da uradite i kod nas u CENTRU ZA TEHNIČKE PREGLEDE DON. Novim Pravilnikom o ispitivanju vozila propisano je da vlasnici automobila sa pogonom na TNG koji imaju ATEST ( uverenje o ispravnosti) za svoj TNG uređaj moraju posle 5 godina da imaju novu POTVRDU (REATEST) o izvršenom periodičnom pregledu TNG uređaja.
Potvrda o ispravnosti plinskog uređaja
Vozači koji voze automobila na plin a nemaju POTVRDU o ispravnosti plinskog uređaja neće moći da registruju automobil jer se tako vozilo smatra tehnički neispravnim. To znači da iako vlasnik vozila ima važeće Uverenje o ispitivanju TNG uređaja (atest koji ima rok 10 godina), dužan je da uradi REATEST ondosno da donije POTVRDU ako je proslo više od 5 godina od atesta. Bez obzira da li se bliži registracija vozila ili ne, ukoliko je proteklo 5 godina od ugradnje plina, morate obnoviti atest (REATEST PLINA).
Potvrda koje se sada izdaje uz atest važi 5 godina i posle toga se mora izvršiti ponovni pregled ispravnosti TNG uređaja na osnovu čega se izdaje nova potvrda o ispravnosti. U nekim slučajevima se ispitanje mora izvršiti i pre isteka roka od 5 godina ako je u međuvremenu istekao vek trajanja boce za plin koji teče od datuma proizvodnje boce. Vek trajanja boce je 10 godina.
Zakon o bezbednosti saobraćaja nalaže da svako vozilo na kome je izvršena određena prepravka mora biti provereno odnosno da se izvrši ispitivanje tog vozila pre puštanja u saobraćaj. Zbog toga je obavezan vanredni tehnički pregled vozila sa plinom odmah nakon ugradnje, odnosno obezbeđuje se sigurnost u vožnji kako za vlasnika vozila tako i za druge učesnike u saobraćaju.
ATESTIRANJE STAKALA
Auto sa zatamnjenim staklima može uredno da prođe tehnički pregled samo je važno da su stakla zatamnjena u skladu sa propisima i da za to postoji atest. U Srbiji je 2018 godine uvedeno atestiranje zatamnjenih stakala. Dozvoljeno je da sva stakla iza stuba, zadnja bočna stakla i zadnje vetrobransko staklo budu potpuno zatamnjena bez ograničenja. Stakla u ravni vozača mogu biti zatamnjena do 30% a prednja šoferšajbna se ne zatamnjuje.
Kada su stakla zatamnjena na ovaj način u ovlašćenom servisu koji prilikom ugradnje folije postavlja homologacione nalepnice i izdaje odgovarajuću dokumentaciju o foliji onda je sledeci korak atestiranje stakala. Za atest je potrebna dokumentacija o foliji koja se dobija u servisu koji foliju ugrađuje i Saglasnost proizvođača za ugradnju folija koja se može uzeti kod bilo kod ovlašćenog uvoznika automobila za Srbiju.
Proces atestiranja podrazumeva pregled pomenute dokumentacije kao i slikanje vozila. Pošto je tom prilikom potrebno da se uradi i vanredni tehnički pregled, isti se može iskoristiti za registraciju vozila ukoliko se radi u roku od 30 rana od isteka registracije. Atest za folije vadi se samo jednom i možete ga koristiti prilikom svake sledeće registracije. Atest traje koliko i folije na vozilu.
ATESTIRANJE KUKE
Prepravnom na vozilu se smatra i naknadna ugradnja kuke. Vozila koja imaju ugrađenu kuku fabrički moraju da imaju COC obrazac i u njemu se nalazi podatak o fabrički ugrađenoj kuki, ili vam ovlašćeni predstavnik za vaše vozilo u Srbiji moze dati potvrdu da je vaše vozilo proizvedeno sa ovim uređajem.
Ukoliko želite da ugradite kuku u vaše vozilo potrebno je da imate račun od kuke,potvrdu servisa koji vam je ugradio kuku kao i potvrdu proizvođača da je na vaše vozilo moguća ugradnja kuke i zatim sa svim tim dokumentima dobijate ATEST za kuku.Za kuke za koje nemate račun i one same nisu homologovane ne možete da dobijete atest. Ukoliko želite da uradite izgradnju kuke za to vam nije potrebno atestiranje kao i naknadno ispitivanje vozila ali je neophodno da svi delovi instalacije budu izgrađeni.
REATESTI I ATESTI ZA METAN/KPG (komprimovani prirodni gas)
Metan postaje sve popularniji u Srbiji. Rezervoari za metan su veći teži i skuplji od rezervoara za plin. Motor se kao i kod plina pokreće na benzin i automatski se prebacuje na metan kada se podigne određena temperatura. Nakon ugradnje boce radi se atest, a zatim se svake 4 godine radi REATEST. Svaka boca ima rok trajanja od 20 godina od dana proizvodnje za razliku od rezervoara za plin koji mogu da se koriste 10 godina. Opšte je poznato da je metan uvek u gasovitom stanju, za razliku od plina pa se zbog toga ne meri u litrima kao plin već u kilogramima.